Skip to content

627 West DriveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block7109
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,500
46%
Improvement Value:$453,700
54%
Total Assessment$840,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+2.7%
2024$11,522+7.3%
2023$10,743+5.3%
2022$10,203+12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7843, Page 130Recorded12/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1953