Skip to content

624 Alberta DriveParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block7109
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,200
33%
Improvement Value:$772,700
67%
Total Assessment$1,148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,316+2.6%
2024$15,909+10.3%
2023$14,418+5.2%
2022$13,701-20.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 2836, Page 706Recorded1/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2007