Skip to content

333 Oradell Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2007

Property Information

Block7113
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,900
56%
Improvement Value:$256,200
44%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+2.8%
2024$7,968+7.4%
2023$7,422+5.4%
2022$7,044+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7439, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1953