Skip to content

309 South DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block7114
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,800
36%
Improvement Value:$697,100
64%
Total Assessment$1,088,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,438+2.7%
2024$15,039+7.3%
2023$14,014+5.3%
2022$13,310-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft3,088DeedBook 8527, Page 845Recorded11/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$284,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8312, Page 942NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2000