Skip to content

312 Oradell AvenueParamus, NJ 07652

Built 2022

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block7114
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,977
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,200
28%
Improvement Value:$832,000
72%
Total Assessment$1,161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,475+15.7%
2024$14,240+127.3%
2023$6,264+5.3%
2022$5,949-6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,977DeedBook 4992, Page 547Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 4805, Page 1674Recorded9/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022