Skip to content

265 Cornell RdParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block7120
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,100
56%
Improvement Value:$324,500
44%
Total Assessment$740,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+3.0%
2024$10,213+8.1%
2023$9,449+5.2%
2022$8,978-12.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972