Skip to content

271 Springfield AveParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block7121
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,500
47%
Improvement Value:$471,700
53%
Total Assessment$887,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,193+2.8%
2024$10,884+7.9%
2023$10,084+5.2%
2022$9,589-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 3192, Page 1931Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$606,500

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 1537, Page 2438Recorded10/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972