Skip to content

267 Springfield AveParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block7121
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,500
40%
Improvement Value:$623,500
60%
Total Assessment$1,039,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,802+2.9%
2024$14,389+11.0%
2023$12,957+5.3%
2022$12,307-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 4838, Page 1983Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

DeedBook 7711, Page 654Recorded7/8/1994

Property Built

Built

Year Built: 1972