Skip to content

697 Bruce DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block7205
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,100
67%
Improvement Value:$179,200
33%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+3.0%
2024$7,437+7.4%
2023$6,925+6.0%
2022$6,532+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 1293, Page 1527Recorded2/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952