Skip to content

683 Bruce DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$174,388
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block7205
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,800
43%
Improvement Value:$527,100
57%
Total Assessment$925,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,055+3.0%
2024$12,677+7.4%
2023$11,800+7.8%
2022$10,950+24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,388

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8584, Page 875NU CodeFamily (1)Recorded6/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952