Skip to content

729 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block7303
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,357
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
44%
Improvement Value:$496,500
56%
Total Assessment$890,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+3.6%
2024$12,215+7.8%
2023$11,337+5.9%
2022$10,701+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 450, Page 1786Recorded6/11/2010

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 8662, Page 966Recorded3/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1940