Skip to content

741 Buchanan CourtParamus, NJ 07652

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block7303
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,600
44%
Improvement Value:$610,200
56%
Total Assessment$1,089,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,456+2.7%
2024$15,044+7.3%
2023$14,023+3.4%
2022$13,567-5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986