Skip to content

61 Jay DriveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block7309
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,100
65%
Improvement Value:$209,400
35%
Total Assessment$598,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+4.0%
2024$8,139+7.5%
2023$7,574+5.3%
2022$7,195-7.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9374, Page 58Recorded8/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1955