Skip to content

63 Jay DriveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block7309
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,100
56%
Improvement Value:$307,800
44%
Total Assessment$696,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+3.4%
2024$9,554+7.6%
2023$8,875+5.3%
2022$8,426+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9136, Page 222Recorded8/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955