Skip to content

37 Vermont DriveParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block7311
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,500
49%
Improvement Value:$410,400
51%
Total Assessment$804,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+3.2%
2024$10,832+7.7%
2023$10,056+5.4%
2022$9,539-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 5522, Page 1808Recorded6/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966