Skip to content

755 Walnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block7506
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,900
54%
Improvement Value:$337,400
46%
Total Assessment$733,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+2.8%
2024$10,157+7.6%
2023$9,439+6.1%
2022$8,899+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 5486, Page 1690Recorded4/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966