Skip to content

32 Hampshire RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 20, 1997

Property Information

Block7315
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
52%
Improvement Value:$352,500
48%
Total Assessment$734,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,419+3.1%
2024$10,109+7.6%
2023$9,396+5.3%
2022$8,919+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 7996, Page 560Recorded8/18/1997

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7849, Page 719

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 7849, Page 719Recorded1/26/1996

Property Built

Built

Year Built: 1955