Skip to content

12 Hampshire RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block7315
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,500
49%
Improvement Value:$397,500
51%
Total Assessment$780,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+2.8%
2024$10,776+7.5%
2023$10,020+5.5%
2022$9,498+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 19, Page 1634NU CodeOutside sample period (5)Recorded2/2/2009

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7926, Page 436Recorded11/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1955