Skip to content

E 18 Linwood AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block7404
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,600
66%
Improvement Value:$182,000
34%
Total Assessment$536,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+3.0%
2024$7,369+8.0%
2023$6,824+6.3%
2022$6,418+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8606, Page 25Recorded8/19/2003

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7308, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1953