Skip to content

63 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block7501
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,400
74%
Improvement Value:$143,900
26%
Total Assessment$553,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+3.2%
2024$7,570+8.4%
2023$6,985+6.6%
2022$6,551+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 316, Page 1400Recorded12/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1953