Skip to content

846 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jul 9, 1996

Property Information

Block7406
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,300
66%
Improvement Value:$205,900
34%
Total Assessment$609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+0.0%
2024$8,615+8.2%
2023$7,961+6.5%
2022$7,477+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

DeedBook 7892, Page 437Recorded7/10/1996

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7644, Page 675Recorded10/15/1993

Property Built

Built

Year Built: 1953