Skip to content

850 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block7406
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,701
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
29%
Improvement Value:$1,003,500
71%
Total Assessment$1,412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,203+2.6%
2024$19,683+7.5%
2023$18,306+5.7%
2022$17,323+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,701DeedBook 3927, Page 1204Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2911, Page 212Recorded4/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018