Skip to content

818 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block7407
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
56%
Improvement Value:$318,100
44%
Total Assessment$720,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+2.8%
2024$9,891+8.1%
2023$9,148+6.4%
2022$8,600-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 8704, Page 9NU CodeTitle correction (4)Recorded7/26/2004

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7309, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1953