Skip to content

810 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block7407
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,300
65%
Improvement Value:$226,000
35%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,042+4.5%
2024$8,656+8.2%
2023$7,997+6.5%
2022$7,512+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 2696, Page 1647Recorded8/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953