Skip to content

809 Godwin RoadParamus, NJ 07652

Built 1953
Other Exempt

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block7501
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
60%
Improvement Value:$271,200
40%
Total Assessment$673,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$7,663+2.9%
2014$7,446+0.7%
2013$7,393+1.7%
2012$7,268+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 1543, Page 1415NU CodeCharitable / religious (17)Recorded10/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953