Skip to content

797 Godwin RoadParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2010

Property Information

Block7501
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
66%
Improvement Value:$205,000
34%
Total Assessment$607,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+0.8%
2024$8,514+7.9%
2023$7,890+6.4%
2022$7,418-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9284, Page 381NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 1953