Skip to content

34 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 28, 1993

Property Information

Block7502
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
46%
Improvement Value:$478,700
54%
Total Assessment$880,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528+2.9%
2024$12,169+8.1%
2023$11,262+6.2%
2022$10,607+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7615, Page 961Recorded7/6/1993

Property Built

Built

Year Built: 1966