Skip to content

585 Grist TrailParamus, NJ 07652

Built 1993

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block4812
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
32%
Improvement Value:$804,000
68%
Total Assessment$1,191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,011+2.7%
2024$16,563+7.8%
2023$15,369+5.2%
2022$14,612-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7615, Page 189NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/1/1993

Property Built

Built

Year Built: 1993