Skip to content

68 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block7505
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$406,000
35%
Improvement Value:$754,400
65%
Total Assessment$1,160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,553+1.5%
2024$16,313+8.0%
2023$15,103+6.0%
2022$14,248+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,330,000
Sq Ft3,734DeedBook 5676, Page 1224Recorded12/13/2025

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7458, Page 672

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7393, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1988