Skip to content

780 Flint PlaceParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block7505
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
56%
Improvement Value:$313,700
44%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+4.8%
2024$9,719+7.7%
2023$9,024+6.1%
2022$8,503+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966