Skip to content

755 Myrna RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block7507
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
51%
Improvement Value:$379,600
49%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+2.9%
2024$10,802+7.9%
2023$10,010+6.2%
2022$9,428+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 8252, Page 411Recorded3/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1966