Skip to content

769 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Apr 17, 1997

Property Information

Block7606
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
45%
Improvement Value:$447,100
55%
Total Assessment$813,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+2.9%
2024$11,250+7.9%
2023$10,424+5.2%
2022$9,907+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

DeedBook 7964, Page 752NU CodeDoubtful title (14)Recorded4/18/1997

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 7948, Page 936NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/7/1997

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 7422, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1956