Skip to content

827 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block7511
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,400
51%
Improvement Value:$376,400
49%
Total Assessment$761,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,825+3.0%
2024$10,511+8.1%
2023$9,721+13.9%
2022$8,536+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 3845, Page 352Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9017, Page 147Recorded2/16/2006

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 8181, Page 547NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/1999

Property Built

Built

Year Built: 1960