Skip to content

825 Stella CourtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block7511
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,300
58%
Improvement Value:$346,300
42%
Total Assessment$830,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434+2.8%
2024$11,126+7.8%
2023$10,321+5.1%
2022$9,822+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 4396, Page 238Recorded9/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966