Skip to content

88 Maryland Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1979

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block7516
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,715
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,600
47%
Improvement Value:$520,500
53%
Total Assessment$987,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+2.7%
2024$13,335+7.7%
2023$12,380+5.1%
2022$11,776+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,715DeedBook 9335, Page 102NU CodeTitle correction (4)Recorded6/14/2007

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 8903, Page 274NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1979