Skip to content

795 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block7604
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,400
55%
Improvement Value:$341,100
45%
Total Assessment$757,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736+3.1%
2024$10,416+7.5%
2023$9,691+5.2%
2022$9,210-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$239,500

From:

To:

DeedBook 8048, Page 828NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1997