Skip to content

802 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2020

Property Information

Block7604
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,800
46%
Improvement Value:$486,900
54%
Total Assessment$901,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,818+3.4%
2024$12,393+7.4%
2023$11,542+5.2%
2022$10,970-4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,387DeedBook 96, Page 1874Recorded5/1/2009

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 8040, Page 910NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998