Skip to content

798 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$287,264
Last Sale Date
Nov 3, 1997

Property Information

Block7604
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,800
46%
Improvement Value:$486,800
54%
Total Assessment$901,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815+2.8%
2024$12,468+7.4%
2023$11,611+5.2%
2022$11,037-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,264

From:

To:

DeedBook 8020, Page 126NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997