Skip to content

786 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block7604
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,800
52%
Improvement Value:$381,400
48%
Total Assessment$796,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,294+3.2%
2024$10,939+7.5%
2023$10,180+5.2%
2022$9,675-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8581, Page 901Recorded6/3/2003

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8402, Page 287Recorded9/12/2001

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

DeedBook 8133, Page 571Recorded1/5/1999

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 8014, Page 887NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997