Skip to content

320 Georgian DriveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 17, 1991

Property Information

Block7607
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,900
63%
Improvement Value:$247,300
37%
Total Assessment$675,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,573+3.0%
2024$9,296+8.1%
2023$8,599+5.2%
2022$8,178-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7443, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1956