Skip to content

17 Fifth StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1957

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 8, 2002

Property Information

Block56
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class17
DescriptionDWG 1.5SFGB1
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,398
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
59%
Improvement Value:$159,900
41%
Total Assessment$389,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295+2.3%
2024$11,036+9.5%
2023$10,074+3.7%
2022$9,712-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 8489, Page 428Recorded7/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1957