Skip to content

7 Lincoln Ave Unit 3aRidgefield Park, NJ 07660

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 14, 2001

Property Information

Block87
Lot1
QualifierC0017
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class39
DescriptionBRK CONDO 1BR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
40%
Improvement Value:$106,600
60%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+0.8%
2024$5,147+6.1%
2023$4,849+3.0%
2022$4,706-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 8374, Page 118Recorded6/14/2001

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 8374, Page 118

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

DeedBook 7807, Page 813Recorded8/1/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950