Skip to content

21 Mt Vernon StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block87
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOP 1SB
Dwellings---
ZoningC1H
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,400
61%
Improvement Value:$140,100
39%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531-0.1%
2024$10,544-5.0%
2023$11,094-1.4%
2022$11,248-7.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925