Skip to content

311 Sylvan StRutherford, NJ 07070

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block130
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,300
51%
Improvement Value:$256,600
49%
Total Assessment$518,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,195+2.6%
2024$15,785+3.9%
2023$15,199+33.4%
2022$11,395+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3274, Page 431Recorded6/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1945