Skip to content

180 Vanderburgh AveRutherford, NJ 07070

Built 1954

Last Sale Price
$426,800
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block189
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
72%
Improvement Value:$107,500
28%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+2.6%
2024$11,675+9.2%
2023$10,687+2.8%
2022$10,396+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$426,800

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 4103, Page 1248Recorded4/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954