Skip to content

70 Insley AvenueRutherford, NJ 07070

Built 1958

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block189
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
49%
Improvement Value:$292,500
51%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,946+2.6%
2024$17,492+3.9%
2023$16,842+2.7%
2022$16,393+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 5483, Page 1557Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$792,500

From:

To:

DeedBook 8812, Page 714Recorded5/16/2005

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 8517, Page 341Recorded10/7/2002

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8026, Page 498NU CodeFamily (1)Recorded12/11/1997

Property Built

Built

Year Built: 1958