Skip to content

235 Donaldson AveRutherford, NJ 07070

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 9, 2016

Property Information

Block4
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-1UL-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
55%
Improvement Value:$247,000
45%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,134+2.6%
2024$16,701+3.9%
2023$16,080+2.7%
2022$15,652+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

DeedBook 8310, Page 583Recorded9/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 1910