Skip to content

107 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$84,416
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0107
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
DescriptionMT. LAUREL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
27%
Improvement Value:$46,000
73%
Total Assessment$63,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,505+0.9%
2024$2,482+1.3%
2023$2,451+0.2%
2022$2,446+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$84,416

To:

Sq Ft866DeedBook 13650, Page 2666

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 13345, Page 8601Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$45,078
DeedBook 5283, Page 28