Skip to content

42 Walnut AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block100
Lot37
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
26%
Improvement Value:$140,400
74%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+3.0%
2024$6,974+2.6%
2023$6,800-0.3%
2022$6,819+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 13235, Page 4598Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 13209, Page 5711Recorded2/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920