Skip to content

215 Spruce AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block94
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
30%
Improvement Value:$110,400
70%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020+3.0%
2024$5,846+2.6%
2023$5,700+2.2%
2022$5,575+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 13462, Page 206Recorded8/15/2020

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6718, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1910